W co należy, a w co warto wyposażyć swój samochód

Przepisy dotyczące obowiązkowego wyposażenia pojazdu są inne dla każdego kraju. Poruszając się po polskich drogach warto zapoznać się z tymi aktualnymi, by uniknąć otrzymania mandatu za nieposiadanie wymaganego ekwipunku.

Właściwie skompletowany zestaw samochodowy nie tylko uchroni nas przed otrzymaniem grzywny, ale może okazać się nieocenioną pomocą w wielu sytuacjach. Warto zainwestować w bezpieczeństwo własne i innych, chociaż posiadanie wielu z wymienionych przedmiotów nie jest wymagane przez prawo.

Gaśnica samochodowa i trójkąt ostrzegawczy

Przedmioty te zaliczają się do niezbędnego wyposażenia samochodu według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. W praktyce oznacza to, że za brak gaśnicy typu ABC z homologacją o pojemności min. 1 kg lub trójkąta ostrzegawczego ze znakiem homologacji grozi mandat w wysokości od 20 do 500 zł. Kierowca zostanie także ukarany grzywną w kwocie 150 zł w przypadku niezastosowania trójkąta w zdarzeniu drogowym. Ten element powinien zostać ustawiony od 30 do 50 metrów od pojazdu w przypadku obszaru zabudowanego lub 100 metrów na ekspresówce i autostradzie. W mieście dopuszczalne jest także umiejscowienie go na dachu pojazdu, by był lepiej widoczny przy dużym natężeniu ruchu. Żadne przepisy nie mówią jednak o obowiązku legalizacji gaśnicy, a jedynie o tym, że urządzenie powinno być sprawne i gotowe do użytku oraz umieszczone w łatwo dostępnym miejscu.

Apteczka samochodowa, kamizelka odblaskowa i żarówki

W każdym samochodzie powinny znaleźć się także przedmioty, które nie są obowiązkowe, jednak ich przydatność wynika pośrednio z przepisów. Jednym z nich jest z pewnością apteczka, która może okazać się niezbędna podczas udzielania pomocy poszkodowanym w zdarzeniu drogowym, do której to każdy jest zobowiązany. Warto by w apteczce znalazły się środki dezynfekujące, kompresy gazowe, bandaże, plastry, rękawiczki ochronne, ustnik do resuscytacji, koc termoizolacyjny, opaska uciskowa oraz chusta trójkątna. W niektórych przypadkach przydatna okazać się może także instrukcja udzielania pierwszej pomocy.

Dla bezpieczeństwa własnego oraz innych uczestników ruchu drogowego powinniśmy wyposażyć swój pojazd także w nieobowiązkowe, jednak zalecane elementy. Kamizelka odblaskowa zapewni właściwą widoczność, gdy zdarzenie drogowe z naszym udziałem lub zwykła awaria auta będą miały miejsce po zmroku. Dodatkowo poruszanie się po drodze poza terenem zabudowanym bez odblasku po zmierzchu może skutkować otrzymaniem mandatu w wysokości 500 zł. By uniknąć wysokiej grzywny lub nawet utraty dowodu rejestracyjnego w samochodzie należy mieć także zestaw dodatkowych żarówek. W przypadku przepalania jednej z nich i zatrzymania przez policję będziemy mieli możliwość jej natychmiastowej wymiany. Oczywiście z tego powodu powinno się wozić ze sobą również podstawowy zestaw narzędzi.

Na drodze może dojść do wielu niespodziewanych sytuacji, dlatego, aby zaoszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów i czasu warto mieć przy sobie również linkę holowniczą, kable rozruchowe oraz koło zapasowe z podnośnikiem i kluczem. Zważywszy na to, że niewielkie stłuczki nie wymagają wzywania policji, przydatny okazać się może również wzór oświadczenia z kolizji drogowej.

About The Author

Zostaw komentarz