FAQ

Najczęściej zadawane pytania

W tym dziale znaleźć można odpowiedzi na najpopularniejsze pytania związane z odszkodowaniami oraz działaniem firmy Kompila Odszkodowania. Jeśli nie znaleźli Państwo odpowiedzi na swoje pytanie tutaj, prosimy o bezpośredni kontakt z pracownikami Kompila.

Ogólne

Czy zakres działania firmy Kompila Odszkodowania obejmuje teren całego kraju?

Oczywiście, zakres działania Kompila obejmuje teren całej Polski. Prawnicy pracujący dla Kompila dostosują się do twojego miejsca zamieszkania i będą cię reprezentować w miejscowym sądzie. To samo tyczy się miejsca w którym nasz przedstawiciel spotka się z Państwem by podpisać umowę i przekazać środki dopłaty do odszkodowania. Firma Kompila Odszkodowania całkowicie dostosowuje się do klienta w kwestii daty oraz miejsca każdego spotkania.

Czy warto zgłaszać się do Kompila w sprawie ubezpieczenia od szkody o niższej wartości?

Zdecydowanie tak. Nawet szkody o niewielkich wartościach są warte uwagi, szczególnie że w wielu przypadkach tego typu szkody są niedowartościowane i źle oszacowane przez firmę ubezpieczeniową.

Czy Kompila chroni w jakiś sposób moje dane personalne uzyskane z dostarczonych przeze mnie dokumentów?

Wszelkie dane osobowe zawarte w dokumentacji dostarczonej przez klienta są objęte ochroną i nie są używane w kampaniach reklamowych lub udostępniane stronom pośrednim. Zgodnie z prawem, Kompila Odszkodowania zobowiązane jest utrzymywać pełne bezpieczeństwo danych osobowych swoich klientów, zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 r.

Kim są ludzie stojący za sukcesem Kompila Odszkodowania?

Zespół Kompila Odszkodowania składa się z doświadczonych profesjonalistów którzy przez lata pomogli tysiącom osób. Nasi prawnicy, rzeczoznawcy oraz konsultanci należą do najlepszych w branży. Z Kompila, zawsze możesz liczyć na najwyższej jakości obsługę oraz profesjonalizm.

Szkody komunikacyjne

Kiedy można ubiegać się o uzyskanie źle oszacowanej kwoty odszkodowania z tytułu wypadku komunikacyjnego?

W przypadku źle oszacowanej lub zaniżonej kwoty odszkodowania z tytułu wypadku komunikacyjnego na podstawie AC lub OC sprawcy wypadku, roszczenia względem towarzystwa ubezpieczeniowego składać można w ciągu trzech lat od daty wypadku komunikacyjnego.

Jak sprawdzić czy firma ubezpieczeniowa zaniżyła odszkodowanie które otrzymałem?

Najlepszym sposobem na sprawdzenie czy towarzystwo ubezpieczeniowe w którym masz wykupioną polisę, zaniżyło kwotę odszkodowania jaką otrzymałeś z tytułu szkody komunikacyjnej jest kontakt z Kompila Odszkodowania. Nasi konsultanci przeanalizują twoją sprawę na podstawie kosztorysu twojej szkody otrzymanego od firmy ubezpieczeniowej. Po przejrzeniu otrzymanej dokumentacji, upewnimy się że kwota wypłacona przez ubezpieczyciela została zaniżona i w przypadku źle oszacowanej sumy, przygotujemy dla ciebie indywidualną propozycję odkupu twojej szkody w ciągu kilku dni od otrzymania pełnej dokumentacji. Co więcej, Kompila Odszkodowania może także prowadzić w twoim imieniu proces, w przypadku skierowania sprawy do sądu. Specjaliści i prawnicy Kompila zrobią wszystko abyś otrzymał pełne odszkodowanie od ubezpieczyciela.

Czy możliwe jest nawiązanie współpracy z Kompila Odszkodowania zanim ubezpieczyciel wypłaci należne odszkodowanie?

Z całą pewnością tak. Zalecamy takie wyjście dla większości klientów ze względu na to że w wielu przypadkach ubezpieczyciel wypłaca źle oszacowane, zaniżone odszkodowanie. Czasami najlepiej jest dużo wcześniej skonsultować się z naszymi specjalistami oraz przygotować się na uzyskanie ewentualnej brakującej części kwoty ubezpieczenia.

Jak Kompila pomaga kierowcom, którzy zostali poszkodowani w wypadku komunikacyjnym, a za który otrzymali zaniżone odszkodowanie, wywalczyć pełną kwotę odszkodowania z tytułu szkody komunikacyjnej?

Kompila robi wszystko by kierowcy którzy zostali poszkodowani w wypadkach dostali pełną kwotę należnego im ubezpieczenia. Nasza firma wspiera klienta na każdym kroku w procesie roszczeń do ubezpieczyciela w przypadku otrzymania zaniżonej kwoty odszkodowania z tytułu wypadku. Począwszy od momentu zgłoszenia szkody komunikacyjnej, przez ewentualną negatywnie rozpatrzoną decyzję o odwołaniu aż po otrzymanie zaniżonej kwoty odszkodowania.

Szkody na tle komunikacyjnym Kompila Odszkodowania likwiduje:

 • w postaci odkupu,
 • poprzez proces sądowy bez wkładu finansowego,
 • poprzez proces sądowy z wkładem własnym.

Jeżeli chcesz szybko otrzymać wypłacone środki, polecamy opcję odkupu, dzięki której pieniądze zostaną ci przelane w przeciągu kilk dni. Jeśli jednak zdecydowałeś się na dłuższą drogę poprzez sprawę w sądzie przeciwko firmie ubezpieczeniowej, gotówkę otrzymasz w momencie gdy proces zostanie wygrany.

Czym jest odkup prawa do odszkodowania?

Jedną z opcji jakie Kompila oferuje swoim klientów jest odkup prawa do ich odszkodowania. Po konsultacji z Kompila Odszkodowania, klient może zdecydować się na odsprzedanie nam swojego prawa do odszkodowania co następuje poprzez podpisanie umowy o cesji wierzytelności przez obie strony. W takim wypadku, klient otrzymuje kwotę którą otrzymałby od towarzystwa ubezpieczeniowego podwyższoną przez nas. My, z drugiej strony, otrzymujemy prawo do zajmowania się tą sprawą i kontynuujemy proces uzyskania właściwego odszkodowania. Jeśli chodzi o dodatkową kwotę którą dodajemy do kwoty jaką klient otrzymałby od ubezpieczyciela, jest ona prawnie uznawana jako dochód, dlatego też podlega podatkowi które należy uiścić do urzędu skarbowego. Po przelaniu dodatkowych środków, klient otrzymuje od nas PIT 8C który musi zawrzeć w zeznaniu podatkowym za rok w którym otrzymał od nas dodatkowe środki na rzecz odkupu prawa do odszkodowania.

Na jaką kwotę mogę liczyć od firmy Kompila w przypadku odkupu prawa do ubezpieczenia?

Kompila nie oferuje jednej, stałej kwoty jaką można uzyskać za sprzedanie nam swojego prawa do odszkodowania. Każda sprawa jest analizowana indywidualnie dla klienta i tak też wygląda przedstawienie propozycji Kompila Odszkodowania względem odkupu odszkodowania. Wartym zapamiętania jest również fakt, że kwota dopłaty oferowanej przez Kompila w dużej mierze zależy od całkowitej wartości szkody, oraz przede wszystkim, od tego jak bardzo firma ubezpieczeniowa zaniżyła kwotę odszkodowania dla klienta.

Co potrzebne jest do podpisania umowy z Kompila i w jaki sposób można przesłać wymagane dokumenty?

Jedyne dokumenty wymagane do podpisania umowy z Kompila Odszkodowania to kosztorys otrzymany od ubezpieczyciela oraz pismo potwierdzające przyznanie odszkodowanie w kwocie oszacowanej w kosztorysie które można dostarczyć osobiście, wysłać w formie skanów za pomocą maila lub jako kserokopie na adres pocztowy Kompila.

Czy należy rozliczyć się z urzędem skarbowym z kwoty otrzymanej w ramach dopłaty do odszkodowania?

Tak jak to było wspomniane już wyżej, dodatkową kwotę którą Kompila dodaje do kwoty jaką klient otrzymałby od ubezpieczyciela, prawnie uznaje się za dochód. Dlatego też podlega ona podatkowi które należy zapłacić do Urzędu Skarbowego. Po przelaniu dodatkowych środków, klient otrzymuje od Kompila Odszkodowania PIT 8C który musi zawrzeć w zeznaniu podatkowym za rok w którym otrzymał od nas dodatkowe środki na rzecz odkupu prawa do odszkodowania.

W jakim miejscu można spotkać się z przedstawicielem Kompila Odszkodowania by podpisać umowę?

Zawarcie umowy z Kompila jest bardzo proste i nikomu nie powinno sprawić problemów. Tak jak było już wspomniane wcześniej, Kompila Odszkodowania dostosowuje się indywidualnie do każdego klienta. Dlatego też, oprócz oczywistej możliwości spotkania w naszej siedzibie, oferujemy także możliwość zawarcia umowy z miejscu wybranym przez klienta, wliczając w to jego dom czy nawet miejsce pracy. Kolejną opcją jest zawarcie umowy z pomocą poczty. Kompila Odszkodowania wysyła dwie identyczne umowy na adres podany przez klienta, a ten po podpisaniu obu egzemplarzy, odsyła nam jeden z nich z powrotem.

Kiedy i w jakiej formie Kompila prześle mi kwotę dopłaty uzgodnioną w umowie sprzedaży prawa do odszkodowania?

Jeśli klient zdecyduje się na wybór odkupu odszkodowania przez firmę Kompila, swoje pieniądze, w formie gotówki lub przelewu elektronicznego na podane wcześniej konto, otrzyma natychmiast po zawarciu umowy z Kompila Odszkodowania. Możemy również wysłać środki przekazem pocztowym ale ta forma zajmuje zdecydowanie dłużej niż wyżej wymienione. W przypadku wybrania innej opcji współpracy z Kompila, klient otrzymuje swoje pieniądze tuż po zakończeniu sprawy sądowej.

Czy wraz z zawarciem umowy o współpracę z firmą Kompila, wymagana jest obecność w sądzie lub podczas spotkań z przedstawicielami ubezpieczyciela?

Nie, obecność w sądzie lub jakiekolwiek uczestnictwo w rozmowach z ubezpieczycielem nie jest wymagane jeśli klient zdecyduje się na odsprzedanie Kompila swojego prawa do odszkodowania. W momencie podpisania umowy o przekazaniu prawa do zaniżonego lub źle oszacowanego odszkodowania, firma Kompila Odszkodowania staje się jedyną stroną toczącą proces w sądzie z ubezpieczycielem lub prowadzącą z nim bezpośrednie negocjacje.

Czy Kompila pomoże mi uzyskać prawo do pojazdu zastępczego z tytułu OC sprawcy wypadku komunikacyjnego?

Oczywiście, Kompila Odszkodowania pomaga kierowcom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych uzyskać prawo do pojazdu zastępczego z OC sprawcy. Kompila zawsze stara się sprawnie, bez zbędnej papierologii czy niepotrzebnych emocji, załatwić wszelkie formalności dla klienta. Nasza firma podejmuje rozmowy z ubezpieczycielem w imieniu klienta i sama negocjuje z towarzystwem ubezpieczeniowym pokrycie kosztów pojazdu zastępczego, który my oczywiście zorganizujemy w pełnym wymiarze czasowym i dostarczymy w miejsce wybrane przez klienta. Klient nie musi martwić się o żadne koszty początkowe jako że Kompila załatwia tego typu sprawy w formie bezgotówkowej dla klienta.

Czy Kompila Odszkodowania oferuje pomoc w przypadku szkody z wypadku komunikacji miejskiej lub taksówki?

Tak, Kompila oferuję pomoc również w sytuacji gdy klient jest poszkodowany w kolizji pojazdu komunikacji miejskiej bądź taksówki. Kompila Odszkodowania pomaga na każdym kroku w procesie uzyskania odszkodowania po tego typu wypadku i rozwiązuje każdego typu problem, od momentu zawiadomienia o szkodzie, przez odrzucony wniosek o odwołanie się aż po otrzymanie zaniżonego lub źle oszacowanego odszkodowania.

Szkody majątkowe

Czy firma Kompila Odszkodowania pomaga również w uzyskaniu odszkodowań z tytułu szkód majątkowych?

Tak, nasza firma oferuje pomoc w roszczeniach o należne klientowi prawa, również w przypadku uzyskania odszkodowania z tytułu szkód majątkowych. Każdą sprawę analizujemy indywidualnie a nasi konsultanci starają się doradzać klientom na każdym kroku. Co więcej, pomagamy przygotować dokumenty związane ze sprawą oraz badamy decyzję ubezpieczyciela oraz ewentualną kwotę odszkodowania jaką zaproponował. W przypadku szkód komunikacyjnych organizujemy pojazd zastępczy a w gdy towarzystwo ubezpieczeniowe zaproponuje klientowi zaniżone lub źle oszacowane odszkodowanie, oferujemy odkup prawa do odszkodowania z dodatkową dopłatą z naszej strony oraz przejęciem sprawy, którą będziemy dochodzić w sądzie.

Szkody na tle majątkowym Kompila Odszkodowania likwiduje:

 • w postaci odkupu,
 • poprzez proces sądowy bez wkładu finansowego,
 • poprzez proces sądowy z wkładem własnym.

Co potrzebne jest do podpisania umowy z Kompila i w jaki sposób można przesłać wymagane dokumenty?

Jedyne dokumenty wymagane do podpisania umowy z Kompila Odszkodowania to kosztorys szkody majątkowej otrzymany od ubezpieczyciela oraz pismo potwierdzające przyznanie odszkodowanie w kwocie oszacowanej w kosztorysie które można dostarczyć osobiście, wysłać w formie skanów za pomocą poczty elektronicznej lub jako kserokopie na adres pocztowy Kompila.

Szkody osobowe

Czy Kompila oferuje pomoc w przypadku szkód osobowych, nawet gdy wypadek miał miejsce kilka lat temu?

Oczywiście. Kompila Odszkodowania oferuję również pomoc w związku z odszkodowaniami z tytułu szkód osobowych. Nawet kiedy zdarzenie miało miejsce kilkanaście lat temu, Kompila pomoże klientowi uzyskać całą należną kwotę odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej. Co więcej, jeśli klient zdecyduje się na opcję bez zapewniania własnych środków, nie będzie musiał przejmować się jakimikolwiek kosztami związanymi ze sprawą sądową.

Szkody na tle osobowym Kompila Odszkodowania likwiduje:

 • poprzez proces sądowy bez wkładu finansowego,
 • poprzez proces sądowy z wkładem własnym.

Co potrzebne jest do podpisania umowy z Kompila i w jaki sposób można przesłać wymagane dokumenty?

W celu potwierdzenia otrzymanej kwoty odszkodowania oraz zbadania potencjalnych roszczeń, specjaliści Kompila Odszkodowania muszą zbadać wszelkie potrzebne pisma związane ze szkodą oraz otrzymanym za nią odszkodowaniem. Wymagane dokumenty to przede wszystkim kompletna dokumentacja medyczna, polisa z firmy ubezpieczeniowej, akta sprawy od ubezpieczyciela oraz, w przypadku śmierci poszkodowanego, akt zgonu. Wszystkie potrzebne dokumenty można dostarczyć osobiście, wysłać w formie skanów za pomocą poczty elektronicznej lub jako kserokopie na adres pocztowy Kompila Odszkodowania.

Jak długo po zajściu skutkującym szkodą osobową można ubiegać się o odzyskanie źle oszacowanej lub zaniżonej kwoty odszkodowania?

Kompila Odszkodowania oferuje pomoc w ubieganiu się o wyrównanie źle oszacowanego lub zaniżonego odszkodowania z tytułu szkody osobowej nawet kilkanaście lat po wypadku oraz przyznaniu odszkodowania. Nasi specjaliści analizują każdą sprawę indywidualnie dla każdego klienta który się z nami skontaktuje i proponują rozwiązania najbardziej optymalne dla klienta.

Błędy lekarskie

Czy mogę się zgłosić do Kompila Odszkodowania w sprawie odszkodowania z tytułu szkody osobowej spowodowanej błędem lekarskim?

Naturalnie że tak. Adwokaci Kompila Odszkodowania mogą zająć się także tego typu sprawą. Prawnicy Kompila przeanalizują twoją sprawę a następnie pomogą skomplementować dokumenty aplikacyjne sprawy. Warto zwrócić uwagę że w tego typu przypadkach niezbędna będzie kompletna dokumentacja medyczna oraz cały materiał dowodowy ze sprawy, potwierdzające zaistnienie szkody osobowej spowodowanej błędem w sztuce lekarskiej.

Co to jest błąd lekarski i jakie odszkodowanie przysługuje poszkodowanemu w jego wyniku?

Z definicji, błąd lekarski rozumie się jako postępowanie lekarza które jest niezgodne z regulacjami prawnymi oraz wbrew zasadom praktyki lekarskiej. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że zachowanie lekarza wykraczające poza normy etyczne, takie jak na przykład niedbalstwo, nie jest uznawane za błąd w praktyce lekarskiej.

Błędy lekarskie podzielić można na dwie kategorie:

 • diagnostyczne – wynikają z błędu w diagnozie lekarza która uwarunkowana jest brakiem wiedzy lub postępowaniu wbrew zasadom praktyki lekarskiej.
 • terapeutyczne – wynikają z decyzji lekarza o wybraniu złej metody leczenia pacjenta która jest niezgodna z zasadami sztuki lekarskiej oraz wiedzą medyczną.

Opinia biegłego lekarza uznawana jest za podstawę w procesie ustalania czy postępowanie oskarżonego o błąd w sztuce lekarskiej lekarza było prawidłowe czy nie. Według definicji, szkoda osobowa jest wynikiem błędu lekarskiego który niekorzystnie zmienia stan integralności cielesnej, i w konsekwencji stan zdrowia pokrzywdzonego pacjenta. W takim przypadku, pokrzywdzony może dążyć drogą prawną z powództwa cywilnego do odszkodowania za szkodę osobową oraz ewentualnego pieniężnego zadośćuczynienia za wszelkie niedogodności i problemy które go spotkały z winy danego lekarza. Sprawę sądową należy wszcząć w sądzie położonym w tej samej jednostce administracyjnej, lub najbliższej, co szpital lub placówka medyczna w której doszło do błędu lekarskiego.

Kwota odszkodowania za poniesioną szkodę osobową z tytułu błędu w praktyce lekarskiej powinna uwzględniać koszta wynikające z konsekwencji błędu lekarskiego, to jest, koszt dodatkowych operacji, leków, możliwej rehabilitacji czy zabiegów jakie pacjent musi ponieść w następstwie błędu lekarza oraz ewentualne straty materialne wiążące się z wyżej wymienioną szkodą osobową takie jak utracone źródła utrzymania, lub wpływ na możliwość wykonywania pracy zarobkowej. W procesie sądowym pacjent może uzyskać zarówno odszkodowanie z tytułu błędu lekarskiego a także dodatkowe środki w ramach zadośćuczynienia za powikłania po błędzie lekarza a także wysiłek lub ból fizyczny i psychiczny jakiego pacjent doznał w konsekwencji błędy w sztuce lekarskiej. Kolejnym prawem pacjenta w takiej sytuacji jest również możliwość ubiegania się o odpowiednią rentę chorobową lub inwalidzką, która przyznawana jest w przypadkach częściowej lub całkowitej utraty zdolności do wykonywania pracy zarobkowej.

Szkody rolnicze

Czy Kompila Odszkodowania zajmuje się sprawami związanymi ze szkodami rolniczymi?

Naturalnie, Kompila zajmuje się również szkodami związanymi z rolnictwem. Nasza firma zawsze dba o to by nasi klienci otrzymali całość kwoty ubezpieczenia z ich polisy ubezpieczeniowej z tytułu nieprzyjemnych sytuacji i wypadków zaistniałych podczas wykonywania działań rolniczych. Co więcej, Kompila zajmuje się sprawami związanymi z odszkodowaniami należnymi z tytułu szkód w uprawach lub infrastrukturze gospodarstwa takiej jak budynki, pojazdy oraz maszyny rolnicze.

Szkody rolnicze Kompila Odszkodowania likwiduje:

 • w postaci odkupu,
 • poprzez proces sądowy bez wkładu finansowego,
 • poprzez proces sądowy z wkładem własnym.

Jakie dokumenty wymagane są do zawarcia umowy z firmą Kompila oraz jak można je nam dostarczyć?

Jeśli chodzi o dokumentację wymaganą do podjęcia działań ze strony Kompila, niezbędne będą wycena szkody, decyzja ubezpieczyciela o przyznaniu odszkodowania z tytułu szkody a niekiedy także umowa danej polisy ubezpieczeniowej oraz OWU które mogą dostarczyć niezbędnych informacji o zobowiązaniach ze strony ubezpieczyciela. Cała dokumentacja może zostać przekazana osobiście, drogą elektroniczną a także za pomocą poczty na adres siedziby Kompila Odszkodowania.